Arni kritis me bamies – Jehněčí roláda s baniemi
Řekové rádi užívají života a jídlo a pití je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé se scházejí s přáteli a jedí v restauracích vcelku pravidelně bez ohledu na společenské postavení. Řecká kuchyně patří k nejlepším na světě a celá řada místních jídel se stala dobře známými i v zahraničí.
Středomořské klima umožňuje pěstování mnoha zemědělských plodin, takže si Řekové potrpí na čerstvé ingredience, podobně jako je tomu i v jiných středomořských kuchyních. Nejcharakterističtější a nejstarší přísadou je olivový olej, který je obsažen téměř v každém jídle. Dále se hojně používají olivy (nejznámější jsou černé olivy z města Kalamata), rajčata, papriky, lilky, cukety, cibule, brambory, zelené fazole a okra (jedlý ibišek). Koření se celou řadou bylinek, asi nejtypičtějšími je oregano, máta a muškát.
Co se týče druhů masa, maso z ovcí a koz je daleko běžnější než ze skotu, pro jehož chov nejsou v Řecku příznivé podmínky. Světoznámý je sýr feta, tvarohový sýr ve slaném nálevu z ovčího či kozího mléka (sýr „balkán“ je naše obdoba fety). Zcela běžná jsou samozřejmě rybí jídla, zejména na pobřeží. Oblíbený je také jogurt, do něhož se často přidává vyhlášený řecký med.
Suroviny:
Jehněčí kýta 600 g
olivy 50 g
máslo 25 g
olej 25 g
strouhanka 25 g
sůl 5 g
pepř mletý 0,5 g
tymiám 0,5 g
bílé víno 150 g
skořice celá 1,5 g
hřebíček 1,5 g
bobkový list 2,5 g
protlak 80 g
cibule 50 g
Postup:
Z kýty rozkrojíme plát, naklepeme, osolíme a opepříme. Potřeme směsí nasekaných oliv s máslem, česnekem a strouhankou a zabalíme, Roládu vložíme do pekáčku, podlijeme vínem a vodou, přidáme protlak, skořici, bobkový list a cibuli. Vršek rolády okořeníme tymiánem a pečeme po dobu 90 minut při teplotě 180°C v troubě.
Příloha: bamies – mladé výhonky ibišku jedlého
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.