Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Anglicky rostbif

 

Rozbíf

Suroviny:

800 g hovězího roštěnce,

3 lžíce hrubozrnné nebo kremžské hořčice,

2 ks stroužky česneku,

čerstvý nebo sušený tymián,

drcený pepř, sůl,

3 lžíce oleje (nejlépe olivového),

olej na opečení,

kousek  másla

 

Postup:

 

  1. Hovězí maso očistíme od tuku, blan a šlach. Odřezky můžeme použít na polévku. Maso svážeme potravinářským provázkem, což zajistí hezký tvar a stejnoměrné propečení.
  2. Z hořčice, jemně nasekaného česneku, tymiánu, pepře, oleje a soli umícháme kašičku. Maso ze všech stran pokryjeme touto směsí a bude nejlépe, když maso odložíme na noc do chladna odpočinout.
  3. Maso na pánvi s rozehřátým olejem ze všech stran opečeme. Troubu předehřejeme na 190 °C, vložíme opečené maso a pečeme asi 40 minut. Během pečení maso několikrát obrátíme a přelijeme vypečenou šťávou. Je-li potřeba, podlijeme maso trochou vývaru. Chceme-li mít maso propečenější, prodloužíme dobu pečení asi o deset minut.
  4. Upečené maso vyjmeme z trouby a necháme asi 15 minut odpočinout. Vypečenou šťávu zjemníme máslem.
  5. Za tepla podávaný rostbíf krájíme na silnější plátky a podáváme s dušenou nebo vařenou zeleninou a brambory. Vychladlý rostbíf nakrájíme na tenké plátky a podáváme se studenými omáčkami, čerstvou či nakládanou zeleninou, smetanovým křenem a podobně jako skvělé a originální pohoštění.

Důležité rady:

  • Rozhodující je kvalita masa, na rostbíf se používá tzv. roštěnec, a to zejména vysoký roštěnec (nízký roštěnec není tak šťavnatý).
  • Maso na rostbíf by mělo být dobře odleželé, blány z masa odstraníme co nejpečlivěji, ty, které nejdou odstranit, mírně nařízneme.
  • Italové používají termín “ale dente” – “na skus” než rozvařené. Ke konci varu přidáme hrnek studené vody, ta přeruší var a “dotáhne” těstoviny do správné chuti. Uvařené těstoviny scedíme a chystáme-li je k dalšímu zpracování, propláchneme je vodou. Budeme-li je okamžitě podávat, vodou je neproplachujeme a do misky k nim přidáme trochu másla nebo oleje, aby se neslepily.
  • Maso před pečením můžeme místo hořčicí potřít máslem, aby získalo pěknou barvu, lze ho potřít i worcesterskou omáčkou.
  • Během pečení nesmíme do rostbífu píchat vidličkou, aby nevytekla šťáva. Až ke konci pečení píchnutím párátka uděláme zkoušku propečení. Pokud po vpíchnutí a mírném stlačení masa vytéká růžová šťáva, je maso dostatečně propečené. Správně upečený rostbíf má být uvnitř růžový, ale ne krvavý.

Napsat komentář