Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Hrad Trosky

Trosky

 

Hrad Trosky

Kuchtici recepty Na cestách se při svém putování zastavili v Českém ráji na známé hradní zřícenině. Zde je letmý pohled do historie hradu.

Začátky historie hradu se datují na konec 14. století. Někdy okolo roku 1380 zde byla započata stavba. Rozložení terénu se dvěma homolovitými skalními kužely rozhodlo o způsobu stavby. Na skalních vrcholech byly vybudovány dvě věže. Na nižším byla postavena pětiboká věž (relativní výška 47 metrů), pro kterou se později vžilo pojmenování Baba. Na vyšším a štíhlejším vrcholu byla vztyčena čtyřboká věž Panna (relativní výška 57 metrů). Mezi věžemi byl pak založen vnitřní hrad.

 

Trosky

Majetek zakladatele hradu Čeňka z Vartenberka připadl po jeho smrti králi Václavu IV. Od krále pak celé panství získal v roce 1398 Ota z Berkova a po něm ho zdědil syn Ota z Berkova mladší. Jeho zarytý katolicismus na něj přivolal hněv husitských vojsk, která hrad v roce 1424 oblehla. Hrad však zůstal nedobit.

V roce 1438 se Trosky staly kořistí Kryštofa Šofa a jeho druha Švejcara, kteří zajali Otu z Berkova mladšího. Tato loupeživá dvojice byla postrachem celého kraje. V roce 1440 se východočeský zemský správce pokusil hrad obsadit a ukončit tak jejich řádění. Hrad však zůstal znovu nepokořen. Syn Oty z Berkova mladšího Jan hrad Trosky v roce 1455 prodal majiteli sousedního panství Kost. Od té doby význam hradu Trosky už jen upadal. V roce 1469 byl dobit královským vojskem. Několikrát potom ještě změnil majitele a stal se spíše hospodářským střediskem oblasti. Za třicetileté války stál hrad opuštěný a zpustlý.

Romantismus 19. století znovuobjevil krásu této zříceniny. Hrad a jeho okolí se staly inspirací pro malíře a básníky. V roce 1821 prodali Valdštejnové zříceninu Janu Lexovi z Ahrentalu.V roce 1928 se hrad stal majetkem Klubu českých turistů a dnes je ve správě Památkového ústavu v Pardubicích.

 

U hradu je rozlehlé parkoviště, za které zaplatíte 60 Kč za celý den. Po prohlídce hradu vás přivítá útulná hradní restaurace, která se nachází asi 100 m  od parkoviště. V zahrádce restaurace je i malé dětské hřiště.

TroskyTrosky

 

 

Jídelníček nás celkem potěšil, výběr z hotových jídel byl rozmanitý. Jen nám nejde do hlavy, proč si účtují u dětského jídla 75 % z ceny? Neumí kuchař připravit adekvátní poloviční porci? Jinak nemá poloviční porce význam. To už si rodiče objednají porci raději celou a potom jí po dětech dojedí, jak jsme byli svědky. Restaurace tak přichází o tržbu. A že dětí zde není málo. Nebylo lepší raději připravit dvě plnohodnotná dětská jídla? Posouzení necháme na provozovateli.

Trosky

 

 

Co nás velmi potěšilo, byla čepované malinovka. Půl litr vyjde na 25 Kč.

Trosky

 

Obsluha byla velmi milá, vše probíhalo velmi rychle a objednané jídlo bylo na stole prakticky hned.

Troskyguláš

 

 

Jídlo mělo dobrou kompozici, u guláše příloha vlevo maso vpravo to je správně, jen naskládat knedlíky obráceně.  Bylo poměrně chutné, jen by se v kuchyni měli více věnovat teplotě. Jídlo bylo poměrně studené. Lepší by bylo si trochu na jídlo počkat a mít ho teplé a nekazit tím celkově velmi slušný dojem. Jinak jsme byli z návštěvou této restaurace spokojeni a můžeme ji doporučit.

 

Hrad Trosky stojí za to opravdu navštívit a pokochat se výhledem z jeho věží do širého okolí. Jen pozor, hrad není opravdu vhodný pro návštěvu s kočárkem. Ke hradu vede poměrně strmá cesta a ani na hradě se sním nebudete moci pohybovat. Takže malé ratolesti na záda a hurá.

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář