Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Pravý včelí med

Včelí med

Skvělý do čaje, na chleba s máslem, na pečení, vaření……………….

 

 

KVĚTOVÝ MED 

 

je přírodní koncentrát nektaru z květů rostlin, v převážné většině z rostlin léčivých. Je snadno stravitelný díky obsahu jednoduchých cukrů – glukózy a fruktózy. Osahuje pylová zrnka různých rostlin, které obohacují med o významné přírodní látky s povzbuzujícími účinky – rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky apod. Květový med je velice ceněn v lidovém léčitelství .

 

 

MEDOVICOVÉ (lesní) MEDY

 

 jsou zpravidla tmavší, což způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin. V porovnání s květovými medy obsahují více fruktózy a dextrinů, ale hlavně větší množství minerálních látek a stopových prvků prospívajících lidskému organizmu. Lesní medy mají charakteristickou velmi lahodnou vůni a chuť, pro kterou jsou tyto medy ceněné a žádané zvlášť v Evropě.

 

 

SMÍŠENÝ MED

 

 je směsí určitého podílů medů nektarových – květových a medů medovicových – lesních. Tento druh medu je u nás hodně rozšířen a oblíben pro kombinaci vlastností medů květových a medovicových.

 

 

PASTOVÝ MED 

 

je přírodní med upravený mechanickým způsobem do krémovité konzistence. Je to plnohodnotný med, který si uchovává všechny svoje původní kladné vlastnosti a procesem pastování je obohacen o jeden další klad – v průběhu času již dále nekrystalizuje a zůstává v krémovitém stavu. Má světle bělavou až nažloutlou barvu a vynikající jemnou chuť. Snadno se roztírá, přičemž neteče. Pro tuto vlastnost je oblíben u široké skupiny konzumentů, zvlášť dětí.

 

 

KRYSTALIZACE MEDU 

 

znamená to nižší kvalitu nebo její porušení? V žádném případě ne!! Krystalizace je přirozená vlastnost všech medů, jen doba krystalizace je u různých medů různá. Do původního tekutého stavu lze zkrystalizovaný med uvést opatrným zahříváním ve vodní lázni. Pozor na dlouhodobější přehřátí medu nad 50°C. Tím by se zničily některé hodnotné látky, jejichž ztráta by měla negativní vliv na kvalitu medu.

 

uly_

 

Napsat komentář