Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Máta – oblíbené mojito,do čaje,osvěžujícího nápoje…

Historie:

Máta peprná patří k nejstarším léčivým bylinkám, protože její suché listy byly nalezeny v egyptských pyramidách starých 3000 let. Používali ji také obyvatelé antického Řecka a Říma, avšak ve střední Evropě se stala populární teprve v 18. století.

 

Používané části rostliny:

Používají se listy a mladé vršky bylinky, které se trhají za suchého, slunečného dne těsně před rozkvětem.

Vlastnosti:

Máta peprná obsahuje hlavně silice, jejíž účinné složky jsou mentol, menthol a menthofuran. Dále jsou přítomny hořčiny, třísloviny a flavonoidy. Tyto látky mají protikřečové účinky, regulují vylučování žluči a zvyšují prokrvení. Máta zmírňuje nadýmání, upravuje zažívání, má antiseptické a mírně analgetické účinky a ulehčuje pocení.

 

Použití:

Máta peprná tlumí křeče v zažívacím ústrojí, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a žluči a uvolňuje hladké svalstvo zažívacích orgánů. Dále mírní nevolnost, koliky, bolesti břicha a nadýmání a má blahodárný vliv na podrážděná střeva, neboť zklidňuje sliznice. Mátu lze také inhalovat při zánětech horních cest dýchacích.

Z vlastní zkušenosti doporučuji:

ČAJ – NÁLEV: Přelijte 2 čajové lžičky (4,5 g) sušeného řezaného listu 2 sklenicemi vroucí vodou a nechte vylouhovat. Tuto dávku denně vypijte neoslazenou. Při žaludeční nevolnosti a žaludeční neuróze užijte 2-4 kapky mátového oleje.

 

Napsat komentář