Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky

Jsou zdrojem vápníku i mnoha dalších zdraví prospěšných látek. Nabídka mléka a mléčných výrobků na našem trhu je nepřeberná. Poradíme vám, jak se v ní zorientovat a co je pro jednotlivé produkty charakteristické.

Smetana – tekutý mléčný výrobek s obsahem nejméně 10 % tuku

Kysaný mléčný výrobek – získává se kysáním mléka, smetany, podmáslí nebo jejich směsi.

Acidofilní mléko – produkt, který je prokysávaný mikroorganismem lactobacillus acidophilus.

Jogurt – kysaný mléčný výrobek získaný kysáním mléka, podmáslí nebo jejich směsi pomocí mikroorganismů, v niž nesmí chybět streptococcus thermophilus ani lactobacillus bulgaricus.

Kefír – kysaný výrobek z kefírových zrn musí obsahovat určené druhy kvasinek a bakterie mléčného kvašení.

Kefírové mléko – kysaný mléčný výrobek obsahující bakterie mléčného kvašení.

Máslo – vyrábí se stloukáním ze smetany. Musí obsahovat minimálně 80-90 % tuku, obsah vody nesmí být více než 16 %. Výrobky, které obsahují méně tuku, nesmějí být označené jako máslo.

Sušené mléko nebo sušená smetana – mléčný výrobek v prášku získaný sušením různě tučného mléka nebo smetany či jejich směsi, s obsahem vody nejvýše 5 %.

Sýry a tvarohy – vznikají srážením bílkoviny kaseinu z mléka, které je způsobeno přidáním syřidel. Nezrající sýry a tvarohy jsou pak expedovány. Zrající sýry musí zrát v tzv. zracích sklepích. Pod názvem sýr se můžou prodávat jen výrobky z mléka. Náhražky využívající rostlinné tuky se pod tímto názvem prodávat nesmějí.

Mražený smetanový krém – musí obsahovat nejméně 8 % tuku, obvykle obsahuje 50 % vzduchu našleháním.

 

Při výběru a koupi mléčného výrobku dejte pozor na datum spotřeby a neporušenost obalu. U nás se prodávají mléčné výrobky mnohdy nevalné kvality a někdy neznamená nic ani, čím dražší tím lepší a proto nakupujte od vyzkoušených dodavatelů.

Napsat komentář