Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Jemný žemlový nákyp pana Havla

Nad tradičním žemlovým nákypem doplněným domácím sorbetem s jablíčky a skořicí zaplesá srdce každého labužníka. Pokud je pro vás příprava sorbetu příliš náročná, nemusíte se hned vzdávat. Stačí zajít do nejbližšího obchodu a porozhlédnout se po hotové mražené pochoutce.

Suroviny:

400 g jablek

2 ks tukových rohlíků
150 g tvarohu polotučného
2 ks vajec
150 ml 33% smetany
50 g vanilkového cukru
50 g krystalového cukru
50 g másla
50 ml rumu
50 g rozinek
5 g citronové kůry
10 g glukozy

2 g celé skořice
1 g mleté skořice
20 g čerstvých jahod
jablečné křížaly
máta

Rozpis na krém:

2 vaječné žloutky
smetana
cukr
vanilkový lusk
vanilkový pudingový prášek

 

Postup:

Z bílků a cukru připravíme tuhý sníh. Žloutky smícháme s tvarohem, citronovou kůrou, smetanou a rozinkami naloženými předem v rumu.
Rohlíky nakrájíme na plátky silné asi 5 mm a na sucho je opečeme v troubě do zlatova.
Formičku (jednoporcová výška 10cm, průměr 5cm asi vysoká) vyložíme pečicím papírem a začneme vrstvit jednotlivé suroviny v následujícím pořadí: plátek rohlíku, strouhaná jablka, mletá skořice, tekuté máslo, tvaroh. Vytvořte tři až čtyři vrstvy. Pečeme v troubě 25 minut při teplotě 160 °C.
Sorbet si připravíme z třetiny oloupaných jablek. Vložíme je do kastrolu, přidáme celou skořici a glukózu. Zalijeme asi 50 ml vody, necháme přejít varem a okamžitě prudce zchladíme, nejlépe v šokéru asi na 2 °C. Přidáme rum a necháme zamrazit na -22 °C, po zamražení zpracujeme v pacojetu škrabacím nožem na hrubou dřeň. Tu znovu zamrazíme a poté našleháme šlehacím nožem v pacojetu.
Jahody rozmačkáme vidličkou a můžeme zlehka přisladit. Ozdobíme jablečnou křížalou a lísky čerstvé máty.
Smetanu svaříme s cukrem a vanilkovým luskem a zlehka ji zahustíme vanilkovým pudinkovým práškem. Případně můžeme svařit jen poloviční dávku smetany a její druhou polovinu vyšlehat dohusta. Po vychlazení zlehka zašleháme do hmoty, čímž ji zahustíme. Nakonec zašleháme žloutky a vanilkový krém je hotov. Servírujeme teplém talíři.

zpět

Napsat komentář