Několik rad o vaření
- Pokud nemůžete rozválet těsto, protože je tuhé, vložte ho mezi dvě fólie. Po rozválení je odstraňte a těsto dejte na plech. Tento postup je ideální třeba před pečením pizzy.
- Jestli chcete, aby uvařené brambory, těstoviny nebo rýže vydržely co nejdéle teplé, zabalte hrnec do velké osušky a dejte ho pod peřinu.
- Nedaří se vám smýt z mísy nebo vařečky zbytky těsta? Nejprve je opláchněte studenou vodou a pak teprve teplou.
- Když pečete koláč z kakaového těsta, do kterého jde i mléko, ohřejte ho. Těsto bude ještě tmavší.
- Těsto na palačinky se vám nepřilepí na pánev, když ji předem potřete syrovou bramborou.
- Zelenou petrželovou natí hezky ozdobíme téměř každé jídlo. Tenhle zdroj vitamínů vám vydrží dlouho, když čerstvou nať posekáte a promícháte se solí v poměru 1:4. Skladujte ji v skleněné nádobě.
- Dobrá krémová polévka zasytí i zahřeje. Před servírováním do ní přidejte kousek obyčejného másla. Takhle její chuť zlepšíte a zvýrazníte.
- Máte v polévce příliš mnoho mastnoty? Vložte na chvíli do mrazáku lžíci a pak s ní projděte po hladině polévky. Stejně vám pomůže i led zabalený v utěrce.
- Připravili jste řídkou polevu a ztéká vám z dortu? Přidejte do ní trochu moučkového cukru a znova vymíchejte.
- Tajemství vydatné, horké polévky spočívá v kombinaci masa a zeleniny. V kuřecím mase je obsažený zinek, který aktivuje buňky, jež nás chrání před bacily. Zelenina zase dodává vitaminy A, B a C. V polévce nesmějí chybět nikdy pórek, cibule a česnek. Směs rostlinných a živočišních proteinů totiž zbavuje sliznici otoků. Pokud si přidáte do polévky chilli a zázvor, její léčebné účinky se ještě zesílí.
- Měkké řízky. Řízky večer naklepejte, dejte do misky a zalijte minerálkou. Přes noc je uložte do lednice. Druhý den budou krásně měkké a navíc obohacené o minerály.
- Poleva na dezerty se bude krásně lesknout a bude lahodnější, když do ní přidáte ledové kaštany. Že není poleva úplně hladká? Nic není ztraceno. Nahřejte ji s pomocí vysoušeče vlasů a pak jednoduše upravte nožem.
- Buchty jako od maminky. Kynuté těsto bude nadýchanější, když do něj těsně před pečením vmícháte tři lžičky horké vody. Pokud na povrch dáváte drobenku a lepí se vám, přidejte do ní trochu mouky a znovu ji promíchejte. Bude ještě chutnější, když ji potom, co ji nasypete na koláč, polijete zakysanou smetanou nebo šlehačkou. Buchty by se měly péci pomaleji, aby pěkně zčervenaly a uvnitř nebyly surové. Oproti tomu koláče z kynutého těsta pečte zprudka. Budou kypřejší. Aby vám povrch brzy neokoral, potřete pečivo hned poté, co je vyndáte z trouby, roztokem, který připravíte smícháním jednoho deci vody a stejného množství rumu s dvěma lžičkami cukru. Zůstanou dlouho vláčené. Jestliže se ale už stalo a trochu vám okoraly, stačí je potřít mlékem a chvíli zapéct v troubě. Budou zas jako čerstvé.
- Válíte těsto na nudle nebo na závin a ono se vám přilepí na vál? Když se ho snažíte odlepit, obyčejně se potrhá a musíte začít znovu. Pomůžete si obyčejnou nití. Oběma rukama ji napněte a pod těstem protáhněte. Pomoučněte vál a můžete pokračovat v práci bez problému.
- Když chcete snadno vyndat veškerý obsah kelímku s jogurtem nebo zakysanou smetanou bez zbytečných ztrát, nepoužívejte lžíci. Vezměte misku, do které chcete potravinu vyklopit, z jogurtu nebo kelímku se smetanou odstraňte víčko, otočte kelímek dnem vzhůru a zabodněte do dna ostrý nůž. Nůž vytáhněte a s kelímkem klepněte. Vypadne celý obsah a uvnitř nezůstane vůbec nic.
- Nákyp se vám určitě nespálí, když ho těsně před dopečením na pár minut pokryjete archem alobalu.
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.