Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Olej z vlašských ořechů

014

 

 

Olej z vlašských ořechů

 

Charakteristika

Přestože původem je vlašský ořech ze Střední Asie, dobře se přizpůsobil i klimatickým podmínkám Středomoří a výborně se mu daří i v našich zeměpisných šířkách. Díky svému blahodárnému vlivu na naše zdraví, především na srdce, si získal vynikající pověst. Olej z vlašských ořechů obsahuje omega 3 esenciální mastné kyseliny. Jejich nedostatek se projevuje narušenou funkcí očí a mozku, zejména pokud nedostatek nastává v období růstu.

Vlašský ořech je spolu s jinými olejnatými ořechy jedním z nejkoncentrovanějších rostlinných zdrojů živin. Tuky představují až tři pětiny hmotnosti ořechu, tedy více než mají mandle či lískové a burské oříšky.

„Vlašáky“ mohou pomáhat snižovat hladinu cholesterolu, podílejí se na stavbě nervové tkáně a na tvorbě protilátek. Pokud nejíte ryby a mořské plody, částečně nahradit je, alespoň co se obsahu kyseliny linolové týče, můžete právě vlašskými ořechy. Tato kyselina také zabraňuje vzniku sraženin v cévách a brzdí zánětlivé procesy.
Vlašský ořech je mezi ostatními olejnatými ořechy nejchudší na sacharidy. Zato plody obsahují až 14 % vysoce kvalitních proteinů.

DALŠÍ VITAMÍNY A LÁTKY, KTERÉ SE NACHÁZEJÍ VE VLAŠSKÝCH OŘEŠÍCH:

  • B1, B2, B3 (niacin), B6
  • fosfor a draslík (zároveň neobsahují příliš sodíku, což je dobré pro kardiovaskulární soustavu)
  • železo, hořčík a vápník.
  • obsahují mnohem více zinku než ryby či jakékoli maso (kromě jater) a také mědi
  • mangan, na něž jsou maso, ryby a vejce chudé

Díky tomuto složení ořechový olej blahodárně působí na nervový systém, může pomáhat zlepšovat paměť, napomáhá čištění krevního řečiště, podporuje vývoj tělních buněk, pozitivně působí na snižování cholesterolu a vyrovnávání krevního tlaku. Udržuje zdravou mikroflóru ve střevech a příspívá tak k jejich ochraně proti rakovině.

Olej z vlašských ořechů je výborný pro děti, těhotné ženy a kojící matky i pro domácí mazlíčky – psy, kočky či papoušky.

VYUŽITÍ

V kuchyni:
Používá se jako koření a ve studené i teplé kuchyni. Díky oříškové chuti se výborně hodí do salátů.

Další využití:
Při vnitřním užívání pozitivně působí na játra, žlučník, dýchací cesty a na látkovou výměnu.

Protože patří k vysychavým olejům, je vhodný k ošetřování mastné pokožky a smíšené pokožky, která má tendenci se mastit. Olej se výborně vstřebává, a proto je vhodný také pro použití v dekorativní kosmetice, kde např. zcela nahrazuje mastnou rtěnku.

Působí příznivě při zevních masážích celého těla.

Složení

100% panenský olej lisovaný za studena z jader vlašských ořechů. Bez přídavných barvících a konzervačních látek, čistý přírodní produkt.

 

www.bohemiaolej.cz

<<< www.kuchtici.eu >>>

Napsat komentář