Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Pomlázka

Jak se plete velikonoční pomlázka

velikonoční pomlázka - jeden ze symbolů velikonočních svátků

Velikonoce se blíží a k Velikonocím patří i velikonoční koleda, a ta se bez pomlázky prostě dělat nedá. Vlastnoručně upletená pomlázka k českým Velikonocím patří stejně jako malovaná vajíčka – kraslice. Jak uplést velikonoční pomlázku z osmi proutků? Naučte se to podle našeho jednoduchého obrazového návodu.

Podélně rozříznutý prut na omotání rukojeti

Podélně rozříznutý prut na omotání rukojeti

Nejdřív je třeba zajít na čerstvé vrbové proutky někam k rybníku či potoku. Ideální jsou proutky z vrby košíkářské. Vybírejte dlouhé tenké a nerozvětvené, takové se budou dobře plést a nebudou se při pletení lámat. Použít se dají jednoleté proutky i jakékoliv jiné vrby… snad kromě arktické vrby bylinné a krom vrby smuteční, které jsou na pomlázku přespříliš tenké a ta by se pak příliš ohýbala, takže by se o „našupání“ pomlázkou vůbec nedalo hovořit…

Příprava k pletení pomlázky

Pletení velikonoční pomlázky začíná tím, že z nařezaných proutků vybereme osm těch nejrovnějších. Měly by být přibližně stejně silné a nepoškozené. Srovnáme je hezky podle sebe tak, aby jejich špičky byly u sebe. Asi pět centimetrů od špiček proutky pevně a raději vícenásobně omotáme a svážeme k sobě provázkem. Poté můžeme na silnějším konci všechny proutky zakrátit na stejnou délku, alespoň se nám nebudou některé z nich svou přehnanou délkou plést pod rukama jinak, než bychom chtěli.

Na omotání rukojeti jsou zpravidla potřeba obě půlky rozříznutého prutu

Na omotání rukojeti jsou zpravidla potřeba obě půlky rozříznutého prutu
Postup pletení pomlázky

Pokud se vám podaří sehnat pomocníka, který bude držet konec vznikající pomlázky, půjde vám práce rychleji od ruky, ale určitě to zvládnete i sami. Jestli jste měli štěstí a pomocníka máte, postavte ho proti sobě a dejte mu do ruky úvazek na tenké straně proutků pevně svázaný provázkem. Poté si proutky rozdělte do každé ruky po čtyřech a držte je pěkně naplocho v ruce jeden vedle druhého, ať se vám nepopletou v pořadí. A nyní to nejdůležitější. Zamyslete se nad svou politickou orientací. Jste-li levičáci, vezměte první krajní proutek zleva, jste-li pravičáci, vezměte první krajní proutek zprava. Pokud o sobě tvrdíte, že jste liberální střed, tak se ještě jednou rozmyslete, jestli chcete plést pomlázku, musíte se na některou stranu přidat. Je to stejně prosté jako v politice. Krajní proutek zprava se shora zastrčí doprostřed mezi proutky na levé straně a spodem se vrátí na pravou stranu, ale už ne na kraj, nýbrž zůstane na pravé straně na posledním místě, nebo první odprostřed, chcete-li. Nyní zas první zleva se horem přehne mezi proutky na pravé straně a vrátí se na svou stranu, a zase se zařadí na konec řady na vnitřní stranu proutků zas na poslední místo, ale tentokrát na levé straně. A nyní zas krajní zprava doprostřed mezi proutky na levé straně a zase zpět na vnitřní stranu. Příliš neutahujeme, aby se proutky nelámaly, a nezapomínáme střídat proutky vždy jeden zprava a další zleva. Důležité je uhlídat, aby se nepřehodily proutky v pořadí tak, jak je držíme na každé straně. Z které strany proutek pochází, tam se zase vrátí, jenže s oklikou přes prostředek protějších proutků a na vnitřní stranu na poslední místo, pokud pořadí proutků počítáme od kraje. Tak se pokračuje pořád dál, až dopleteme nakonec. Protože pruty už na konci jsou poměrně silné, tak se vám nebude dařit tak dobře je zaplést.

na každé straně jsou čtyři pruty zleva prut přeložíme doprava mezi pruty... ... a vrátíme nazpátek na konec řady zase jsou na každé straně čtyři pruty přeložíme krajní prut zprava doleva, protáhneme ho mezi pruty ... a vrátíme nazpět na konec řady
Na každé straně jsou čtyři pruty
Zleva prut přeložíme doprava mezi pruty…
… a vrátíme nazpátek na konec řady
Zase jsou na každé straně čtyři pruty
Přeložíme krajní prut zprava doleva, protáhneme ho mezi pruty…
… a vrátíme nazpět na konec řady
Zakončíme rukojetí a pentlemi

Nyní přijde na řadu „rukojeť“ Na tu je třeba podélně rozříznout jeden proutek napolovic. Poté se jeden jeho konec zastrčí mezi proutky, které budou tvořit podklad „rukojeti“ tak, aby se nevytáhl. Nyní se začne omotávat tak, aby byl jeden závit vedle druhého. Protože jeden proutek na rukojeť nestačí, zastrčí se zas jeho konec, tak aby pevně držel, a pokračuje se s omotáváním druhou půlkou rozříznutého proutku. Když dojdete nakonec, opět zastrčíte jeho konec, aby se jednotlivé závity nemohly rozmotávat. Rukojeť je hotova.

Nyní zbývá pomlázku již jen vyzdobit pestrými pentlemi. A pak již bude připravena na Velikonoční pondělí.

“Hody hody…”

 

Autor: Ota Beran


Napsat komentář