Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Správné prostírání

Prostřený stůl

 

 

 

Správně prostřený stůl, to je radost. A v případě hostů skoro nutnost. Co všechno je na něj potřeba umístit? Má být sladěn s interiérem? Podle čeho nakupovat servis jaké zvolit dekorace k jídelnímu stolu? Většina z nás, aniž bychom si to uvědomovali, jí také očima.

Vkusně prostřená tabule proto není zbytečnost. Stolovníkům jistě zlepší náladu i chuť. Pravidla stolování. Vezměte to od ubrusu. Je vůbec ještě moderní? Není lepší ho schovat hluboko do skříně? Vše záleží na stylu vašeho příbytku. K chalupářskému či zdobnějšímu se určitě hodí. Jinak ne. Stůl si přece kupujeme proti, že se nám líbí (kvalitní materiál, zajímavý tvar, kontrastná barva k jídelním židlím) a byla by přece veliká škoda jej zakrýt kusem látky.

Co se týče jídelního servisu, lépe vždy vypadá, když ho máme kompletně ze stejné řady. Dnes se nám už nemůže stát, že by v nějaké sérii nevyráběli třeba dezertní talíř aj. Talíře samozřejmě pěkně vyniknou na prostírání. Třeba tu vždy přizpůsobit tvar nádobí. Když máte kulatý talíř, tak kulaté prostírání.

Typ prostírání nám víceméně určuje celkovou atmosféru a barevnost stolu. Z hlediska materiálů jsou nejčastější umělá hmota, textil, můžete využít také ratanu, dřeva a kovu. Nejefektivněji vyznívají místo klasického prostírání dekorační tácy. Jsou širší než talíře a vytvoří tak úžasný lem. Porcelán volte pokud možno čistý, bez vzoru.

Na stůl také patří ubrousky. Ty patří do středu talíře, někdy se pokládají k příborům. Stolovníky potěšíte, když jim k ubrouskům přidáte stojánky se jmenovkami. Nepostradatelná je hlavní neboli ústřední dekorace stolu. Není nad vázu s květinami, svícny anebo vyvýšené podnosy s jídlem.

Barevně se stůl obvykle ladí do neutrálu, tedy bílá s kovovými akcenty, béžová, šedá aj. Pestrých tónů se bát nemusíte. Je však důležité, aby vycházely s ostatních barev v interiéru. Vše by mělo být sjednocené a propojené, jedině tak docílíte super efektu.

Ale co je nejdůležitější ? Abychom si ke krásně prostřenému stolu sedli a lidmi, které máme rádi a s kterými je nám dobře. Hlavně v rodinách z malými dětmi, bychom na správně prostřený stůl měli dbát a pravidelně se u něho společně scházet.

Hezké chvíle u krásně prostřených stolů, přejí Kuchtici.

Napsat komentář