Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Jak a na jakou přípravu nakupovat maso – Telecí maso

Nejdůležitější části telecího masa

Zadní a přední koleno

Maso telecího kolena tvoří svalovina protkaná šlachami, obsahující kolagen a má málo tuku. Zadní koleno je těžší, masitější a jemnější než přední a je vhodné i na pečení. Telecí kolena můžeme vařit i dusit vcelku s kostí, nebo přepilovaná na plátky, případně vykostěná a nakrájená na kostky (guláš, ragú, perkelt aj.)

Špička hrudí

Nazývá se též tenká hruď a připravuje se vařená i pečená, nejlepší je z ní ragú a haše.

Hrudí

Hrudí je prorostlé tukem. Pro rolády a plnění je třeba hrudí vykostit. Ve francouzské kuchyni jsou za pochoutku považovány hrudní chrupavky. Říká se jim tendros, nacházejí se též na spodní straně telecího hrudí.

Krk

Část telecího masa, známá jako karbanátek, obsahuje kosti a šlachy, má krátká masová vlákna, proto je nejvhodnější maso z kurku vařit vcelku na polévku nebo vykostěné použít na guláš nebo ragú.

Telecí ledvina

Velmi chutný díl masa ze zadní části, známý též jako karé nebo pečeně. Můžeme ho vykostit, připravit z něj roládu, péci vcelku nebo nakrájet na řezy a opékat nebo smažit jako minutky.

Vysoké karé

Větší kus jemného masa můžeme vykostit, zavinout a péci, dusit vcelku nebo nakrájené narychlo opékat.

Telecí svíčková

Nejlepší telecí maso, vhodné zejména k přípravě minutek. Známé jsou opečené plátky z telecí svíčkové – telecí medailonky.

Vykostěné nízké karé

Maso, které se svou jemností přibližuje telecí svíčkové. Pečené karé vcelku je opravdovou lahůdkou.

Plecko

Dělí se obvykle na tři části různé jemnosti a podle rozdělení se z něj připravuje nadrobno nakrájené soté nebo frikasé.

Velký ořech

Řadí se mezi nejkvalitnější části telecího masa. Můžeme ho připravit dušený a pečený. Vynikající jsou řízky, krájené příčně přes vlákno, nebo narychlo opékané řezy (steaky, medailonky).

Malý ořech

Je součástí kýty. Kvalitní maso můžeme péci vcelku a podávat se smetanovou omáčkou, nebo nakrájené na menší plátky připravit jako řízky.

Vrchní šál

Nejlepší díl z telecí kýty, známý jako frikando, maso je téměř bez tuku s jemnými vlákny. Můžeme z něj připravovat velké kusy pečeně, nadrobno nakrájené kousky a rovněž různé minutky.

Spodní šál

Má silnější masová vlákna a více vazivových vrstev než vrchní šál a proto není vhodný pro přípravu narychlo opékaných steaků. Můžeme z něj připravit špikovanou pečeni nebo lahodné telecí závitky.

Napsat komentář