Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Jak na omáčky

Jak správně na omáčku?

Všechny omáčky vlastně vaříme v podstatě stejným způsobem. Jíšku s cibulkou zalijeme vývarem z kostí nebo zeleniny (lze ji zalít i vodou, pak osolit, okořenit, a povařit 15-20 minut). Nakonec přidáme další přísady, které var nesnesou – například křen (křenová omáčka), rajský protlak (rajčatová omáčka) atd. Některé omáčky ještě zlepšíme kyselou smetanou nebo i plnotučným mlékem.

Omáčka se má vařit dost dlouho, nejméně půl hodiny, a vždy zvolna, aby se mohla vyvařená pěna a tuk sebrat z povrchu. Není to sice nutné, ale pro pěkný vzhled omáčky – zvláště k slavnostnímu obědu, je to potřebné. Čím déle se takto zvolna omáčka vaří a pěna se sbírá, tím je pak hladší a lesklejší. Koření se k omáčkám přidává až nakonec (pokud není výslovně uvedeno v receptu jinak) a nechá se už jen přejít varem.

Vyložená pochoutka je svíčková omáčka. Hodí se nejen k hovězímu, ale i ke zvěřině. Jak na ni? Ať již svíčkovou, nebo zvěřinu protáhněte slaninou, nesolte, ale na povrchu podlijte rozehřátým máslem. Takto nechte maso den a noc rozležet. Pak omastek seškrábněte a vložte do pekáče. Maso osolte, opepřete, posypte nakrájenou cibulí a „obložte” zeleninou pod svíčkovou (běžně se prodává mražená zelenina na svíčkovou). Za občasného podlévání pečte asi 1-1,5 hodiny. Když je maso upečené, slijte šťávu (přes cedník protlačíte se zeleninou), dejte do hrnce a zahustěte kyselou smetanou s trochou mouky. Povařte na omáčku, maso nakrájejte a prohřejte. Návštěva bude nadšena!

 
zpět

Napsat komentář