Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Valašská kuchyně

Radegast (2)

 

 

Valašsko

Známe ho jako malebný a vlídný horský kraj, jeho památný Radhošť se sochou Radegasta.

Podstatnou starostí obyvatel naší země od dob jejího prvního osidlování bylo zabezpečení z moravského zázemí. Usídlili se v údolí proti proudu řeky Bečvy, kde vznikla města Rožnov a Valašské Meziříčí a na druhém ramenu této řeky vzniklo nyní okresní město Vsetín. Na Valašsku se pěstoval především oves a křibicí/ dvouleté žito/, ještě před polovinou devatenáctého století zde zdomácněly brambory a staly se jedním z hlavních zdrojů výživy. V lidové kuchyni mělo z obilovin své místo především žito, jehož mouka, vedle pečení chleba a prostého pečiva, byla používána také na vaření kaše. Pšenice se rodilo málo, proto mnohem více se vařilo z pohanky a prosa. Z ní se pekly pagáčky s tvarohem a žinčicí nebo se namazávaly medem. Nejrozšířenější k nasycení však byla kaše z pohanky nazývaná pohanská nebo pahančená. Ta se zapékala i se sušenými švestkami.

 

Denní stravou bývalo na Valašsku také zelí a to především nakládané ve škopku na kysalo. Jak dnes víme, přemíra vitamínu C, tolik potřebná v zimním období byla i vodě zelnici, která se pila při těžkém dechu a k osvěžení šestinedělkám. Také mléko bylo denní součástí valašského jídelníčku. V mléce se vařila kaše prosná, pohanková, žitná i z ječných krup. Neobešly se bez něj ani polévky. Pilo se k bramborům jak sladké, tak jako kyška a podmáslí. Ovčí sýr se však pouze prodával a když zbyl z prodeje, vyrobila se brynza. Jako omastku se používalo hlavně slaniny tam, kde chovali prasátko. Maso z něho bylo po zabíjačce z větší části vyuzeno, aby bylo po celý rok. Máslo bývalo převážně jen na prodej, tedy zbýval olej konopný a na Vizovicku tlačený z jader švestek a durancí. Maso se jedlo zřídka a když tak skopové nebo hovězí. Jen sedlák míval i drůbež.

Ovoce, především jablka, hrušky a švestky se sušily a nakládaly do medu. Švestky pak hlavně na valašskou slivovici. Čerstvé a sušené ovoce se rozvařovalo k jídlu s chlebem nebo pagáčky. Podplameníky, chlebovníky i osůchy a oškrabky. to jsou malé bochánky z chlebového těsta vyškrabaného z díže od chleba.

………a proto můžeme převzít z kuchyně valašského lidu některé chutné pokrmy, které vycházejí nejen s tradice, ale i z blízké minulosti a mnohdy i současnosti.

Dobrou chuť.

Napsat komentář