Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Vanilkový krém karamel s ostružinami, griliášem a šlehačkou

Vanilkový krém

 

 

Kuchtíci společně s kuchaři z Makra / Jitka Ulihrachová, Petr Stádník, Vojto Artz/ vyráběli na akci tyto dobroty.

Náročnost této přípravy je velká, ale vyplatí se. Hodně štěstí.

 

Suroviny pro 5 osob:

Krém karamel:

Cukr krupice na karamel 75 g

olej na vymazání tvořítek 10 g

mléko 370 g

cukr krupice 75 g

vanilkový pudink 10 g

vanilkový lusk 0,5 g

vejce 125 g

smetana na šlehání 33% 100 g

Omáčka:

Ostružiny mražené 50 g

cukr moučkový 15 g

Dekorace:

Cukr moučkový 5 g

ostružiny čerstvé 100 g

jedlé květy 1 g

arašídová nugeta 4 g

Griliáš:

Cukr krupice 25 g

arašídy nesolené

 

 

Postup:

Příprava karamelu:

Nejdříve si štětcem namočeným v oleji vytřeme vnitřky tvořítek. Poté na pánev nasypeme cukr, položíme na ztlumený příkon tepla a pozvolna zahříváme. Občas pánev zvedneme a krouživým pohybem zápěstí tavicí se cukr zamícháme. Správná barva karamelu ja nazlátle hnědá. Hotový horký karamel postupně nalijeme na dna tvořítek a necháme ho zatuhnout. Větší polovinu mléka s cukrem přivedeme k varu a zavaříme do něj rozmíchaný pudinkový prášek. Krátce povaříme a odstavíme z příkonu tepla. Z části vanilkového lusku vyjmeme zrníčka a vložíme je k vyklepnutým vajíčkům, které jsme si rozmíchali ve zbylém mléce. Tuto směs vmícháme do horkého krému, přecedíme přes cedník a hned poté nalijeme do tvořítek s karamelem. Tvořítka přendáme do vhodné nádoby s jedním centimetrem vody, důkladně vše zakryjeme  a vložíme do troUby. Nastavíme teplotu 80°C, ČAS 45 MIN.

Příprava ostružinové omáčky:

Rozpuštěné ostružiny propasírujeme přes jemný cedník. Pyré ochutíme moučkovým cukrem, který se musí dokonale rozpustit. Omáčku nanášíme na talíř plochým štětcem.

Příprava arašídového griliáše:

Na pánvi si pozvolna utavíme karamel lehce nazlátlé barvy, do kterého nasypeme nesolené, pražené arašídy, zamícháme a odstavíme. Směs nalijeme na teflonovou podložku, nebo na mastný pečící papír. Po vychladnutí kousky zabalíme do látkového ubrousku a paličkou na maso rozdrtíme na griliáš.

Příprava dekorací:

Čerstvé maliny jemně posypeme moučkovým cukrem. Arašídovou nugetu vložíme do sáčku, který jsme vyrobili z pečícího papíru, nůžkami zastřihneme špičku a jí nanášíme na vychladlý servírovací talíř do půlkruhu, nebo rovně. Tuto linku pak kopírujeme griliášem.

Servírování:

Nejdříve nožem obkroužíme vnitřní strany tvořítka, pak jej otočíme a vyklopíme. Vše děláme nad miskou, do které odkapává přebytečný, hnědý karamel. Ten pak přecedíme do mističky a podáváme odděleně, neboť je součástí dezertu. Vyklopený krém karamel opatrně položíme na střed talíře, na štětcem nanesenou omáčku. Na vrchní část položíme pocukrované ostružiny, z boku naaranžujeme jedlý květ. Dezert doplníme ušlehanou smetanou.

 

Tipy:

Teplota přípravy krému by neměla přesáhnout 85°C, neboť pak se v něm vytvoří nežádoucí bublinky.

Krém karamel je dobré připravovat den předem, lépe se vyklápí a celkově je tak plně zatažený.

Aby se nám smetana dobře ušlehal, musí mít teplotu 6°C a ne méně.

 

Napsat komentář