Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Utopenci

Dnes vám připomeneme snad nejklasičtější recept, jehož výsledek se výborně hodí k pivu. Poslední dobou byl hodně diskutován v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie. Vypadalo to, že z našich pohostiství tento doplněk zmizí kvůli normám, které jsou v unii přísnější. Nakonec ho ale budeme moci zachovat a tuto pikantní lahůdku hýřící nejrůznějšími barvami budeme v našich hospodách dále potkávat. Ano, řeč je o utopenci.

Utopence můžete dělat na spousty způsobů, dokonce jsou známy varianty, kdy buřt s octem a cibulí, jak se jmenují některé jeho odrůdy, kdy jídlo přinesené obsluhou nehýří všemi barvami, převažuje totiž odstín jediný (mírně nazelenalý) a utopenec nemá ani žádnou oblohu, a dokonce ani nic společného s utopením, neboť je mírně řečeno jenom namočený.

Díky našemu dnešnímu receptu nebudete muset spoléhat na rozmary hostinských a na barvy, které přinese podzim. Můžete si utopence, ideální pokrm k pivu, naložit doma a potěšit jimi kamarády při nějaké soukromé oslavě. Nebo si je můžete otevřít sami, když máte chuť na něco, čím proložíte pečlivě vychlazený zlatavý mok.

Na čtyři lehčí porce utopenců si připravíme dva lahůdkové párky (tedy dva celé páry). Nebudeme utopence připravovat z klasických špekáčků, vyzkoušíme pro změnu párky, které se snadněji utopí. Dále je potřeba mít po ruce dvě středně velké cibule, sterilované papriky a sterilované okurky. Důležité jsou u jídel k pivu ingredience a dochucovadla. Připravte si tedy sladkou i pálivou mletou papriku, pepř (můžete jak mletý, tak kuličky) a ocet. Pokud máte přece jenom chuť na něco ostřejšího, můžete mít připravené chilli, pokud máte vybrané chutě, můžete pochopitelně použít i třeba karí nebo barbecue, ale pamatujte, že za pět dní, kdy budou utopenci správně utopení, už můžete mít chuť na něco úplně jiného. Doporučuji zůstat u chuti kyselé a pikantnější.

Párky nakrájíme zhruba na čtvrtiny. Cibule podélně přepůlíme a nakrájíme na polokruhy. Sterilované okurky nakrájíme na kostičky. Do připravené předem vymyté zavařovací sklenice postupně naklademe cibuli, nakládané papriky a okurky a promícháme. Přidáme první dávku párků, zaprášíme sladkou paprikou a přisypeme také pálivou. Přidáme pepř. Celou vrstvu můžeme zalít lákem z okurek nebo nakládaných paprik. Dolijeme až po okraj octem zředěným vodou v poměru přibližně 1:1. Tento postup opakujeme – párky prokládáme vrstvou z cibule, papriky a okurek a vždy doléváme. Nezapomínáme dolévat lákem a octem.

Uvedeným postupem bychom měli naplnit dvě zavařovací sklenice. Dobré je použít sklenice se šroubovacím uzávěrem. Jakmile je uzavřeme, převrátíme je dnem vzhůru, aby se lák dobře promíchal – a pak už můžeme náš krásně barevný výtvor uložit do lednice a počkat pět až sedm dní, než budeme moci servírovat. Dobrou chuť a dejte nám vědět, jak se vám utopenci vydařili!
zpět

Napsat komentář