Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Jak na domácí zabijačku

 

Blíží se masopust, tak proč se již nyní nepřipravit na pravou domácí zabijačku? Že nevíte, jak na to? Budete překvapeni, jak se dá celé prase zužitkovat.

V české kuchyni tolik užívané vepřové maso nese spíše punc toho nezdravého. Ale proč vlastně? Má víc tuku než například kuřecí maso, ale pokud jíme libové vepřové, pak je dokonce pro nás prospěšnější. Vepřové maso je bohaté hlavně na bílkoviny – v jednom plátku o váze 150 g se nachází až 20 g bílkovin.

Jaternice a tlačenka

Vepřová hlava se vaří ve velkém hrnci na jaternice a tlačenku. S ní se vaří také lalok, srdce, plíce, ledvinky, jazyk, slezina a játra. Maso se pokrájí na kousky, přidá se sůl, česnek, pepř, majoránka. Rozředí se to polévkou a promíchá. Směs se naplní do pečlivě vyčištěného žaludku, zašpejluje, oba konce se převážou provázkem, a v polévce se vaří asi 1 hodinu. Černá tlačenka se dělá stejně, pouze se přidá trochu krve a dobře se promíchá. Vychladlou zlisovanou tlačenku lze také udit, vydrží pak déle.

Sádlo a špek

Na hřbetu se nachází hřbetní sádlo, které se vyškvaří. Škvarky pak lze použít do bramborových knedlíků, pomlít na pomazánku nebo se vmíchá do sádla. Na špek se nedá v české kuchyni dopustit. Lze ho i udit nebo péct.

Krkovička a žebírka

Za hlavou se nachází krkovička, která se výborně hodí na pečení, stejně jako žebírka – je to velká pochoutka.

Plec

Plecko se nachází ve spodní části prasete vpředu. Je to šťavnaté maso, a hodí se především na guláš, je vhodné i k pečení. Gurmáni si ho pečou s trochou kůže, aby nepřišli o křupavou kůrčičku.

Šunka

Přední kýtu všichni známe – z ní je přece bezkonkurenční jemná šunčička! Lze z ní také udělat bezvadné přírodní řízky.

Kotlety, panenka a řízečky

Kotlety se nachází mezi přední a zadní kýtou. Jsou sice trochu prorostlé, ale jinak je to úžasně křehké maso na minutky. Vedle kotlet je pečeně – sám název napovídá, k čemu se používá.

Mezi zadní kýtou a kotletou je panenka. Panenka je to nejlepší, co nám vepřové může nabídnout. Kdo by neznal lahodné medailonky!

Zadní kýta se dělí na spodní šál – vhodný na pečení, pak horní šál a ořech – to si kupujeme na tolik oblíbené řízečky.

Koleno, bůček a nožičky

Kolínka se hodí na báječný ovárek, k uzení, a o lahůdce, jakou je pečené koleno, nemusím ani mluvit.

Pod pečení vedle žeber je bůček, který také všichni dobře známe. Je pravda trochu mastnější, ale pečený na česneku nemá chybu. A to nemluvím o uzeném bůčku, který je vynikající i za studena.

No, a nožičky můžete použít k výrobě dobrého rosolu
zpět

Napsat komentář