Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Jak na rýži

Rýže bílá

Je charakteristická tím, že jsou z ní odstraněny všechny obaly. V obchodě seženete rýži dlouhozrnnou, střednězrnnou a kulatozrnnou.

Rýže parboiled

Tato loupaná rýže je upravena speciální technologií. Prvním technologickým krokem k dosažení tohoto druhu rýže je to, že se vakuuje. Poté následuje namočení do horké vody a pak opracování horkou vodou pod tlakem. Tím je dosaženo toho, že zrna na povrchu ztvrdnou a dojde ke zpevnění obilky. Rýže se díky tomu po uvaření nelepí.

Rýže jasmínová

Ucítíte ji na dálku. Má totiž jemnou květinnou vůni. Může vám připomínat rýži basmati, ale na rozdíl od ní se po uvaření lepí. Proto ji spíš použijte do nákypů nebo k různým druhům masa.

Rýže patna

Poznáte ji podle štíhlých dlouhých zrnek. Technologicky bývá upravována jako rýže parboiled. Po uvaření je sypká a suchá.

rčitě jste se s ní setkaly. Patří mezi nejoblíbenější druhy rýže. V hindštině slovo basmati znamená královna vůní. Často ji někteří rovnou označují za královnu rýží. Tento přídomek vznikl díky její jedinečné vůni a chuti připomínající oříšky. Basmati je nejrozšířenějším druhem rýže na indickém subkontinentu. Bílou barvu získává odstraněním vnější slupky a leštěním. Je snadno a rychle stravitelná a přirozeně bezlepková.

Rýže natural

Ze svého jídelníčku byste ji rozhodně neměly vynechat. Obsahuje mnoho důležitých látek, především vícenásobné nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, minerální látky a vitaminy, také vitamin B. Je velmi bohatá na kalium, které reguluje v těle obsah vody. Tuhle rýži můžete udělat jako rizoto, zahustit s ní polévku a nebo ji připravit nasladko například s ovocem, zkrátka uvařit tzv. rýžový nákyp.

Tip na nerozvařenou rýži:

  1. Rýži propláchnete vlažnou vodou (nikoli vařící nebo studenou, neboť se nesmí „leknout”) a dáte do hrnce.
  2. Potom zalijete studenou vodou tak, aby hladina sahala asi centimetr nad rýži. Můžete osolit. Pokud chcete rýži ochutit, ale jiným způsobem, přidejte do hrnce cibuli se zapíchanými hřebíčky.
  3. Jakmile vodu přivedete k varu, stačí, když pak vaříte už jen na mírném plameni pod pokličkou, dokud rýže není měkká.
  4. Vypnete sporák a rýži načechráte vidličkou.

Toto je klasický způsob vaření v páře, který se ideálně hodí na kvalitní dlouhozrnnou rýži. Nejlepší je samozřejmě basmati, protože se nelepí. Ale vy si díky našemu návodu už jistě poradíte s jakoukoliv rýží.

 
zpět

Napsat komentář