Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Jak na těstoviny

Kde se vzaly?

Těstoviny se vyrábí z nekynutého a chemicky nekypřeného těsta. Připravují se zejména z pšenice, pitné vody a přídavných látek k jejich obarvení nebo ochucení. Rozlišujeme těstoviny vaječné, bezvaječné, celozrnné, domácí… A dělíme podle tvaru na vrtule, kolínka, mušle, penne, polévkové nudle, makaróny, trubky, noky a především špagety. A právě na ty se zaměříme.

Jdeme na to!

Dlouhé špagety ponořte do hrnce tak, aby vytvořily vějíř a do vody již klesaly odděleně. Jakmile změknou, je třeba je nadále oddělovat pomocí dřevěné vidličky a ohýbat je, aby byly zcela ponořené. Ovšem pozor, v tu chvíli se voda ochlazuje a její vření zastavuje. V tomto okamžiku zesilte oheň, aby opět došlo k varu – snižuje se tím riziko přilepení těstovin.

Těstoviny se musí hlídat

Během vaření je dobré nevzdalovat se od vařiče a těstoviny pravidelně míchat. A vůbec nejlépe uděláte, když do hrnce rovnou nalijete kapku oleje. Budete mít větší jistotu, že se špagety neslepí. Ve chvíli, kdy poznáte, že budou za chvilku hotové, vypněte sporák a nechte je „dojít”

A hurá do finále…

Těstoviny přeceďte, aby v nich nezůstala voda. A kdybyste měly pocit, že se začínají slepovat, opět můžete přidat trochu tekutého oleje anebo klasické máslo.

Tip na dávkování:

Těstoviny – Počítejte od 75 do 100 g na osobu dle apetitu strávníků. Platí, že porce špaget odpovídá jedné hrsti ruky.
Voda – Tajemství: hodně vody! Optimální dávka vody: 1 litr na 100 g těstovin. Používejte hrnce spíše vyšší než širší z nerezové oceli nebo hliníku.
Sůl – použijte množství podle své chuti, nezapomeňte však sůl vsypat až v okamžiku, kdy voda začíná bublat, sůl totiž zpomaluje ohřev vody.

 
zpět

Napsat komentář