Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Jak uchovávat sýry

Sýry se na našich stolech objevují často. Dají se použít jako předkrm, na chlebíčky, do pomazánek, jako hlavní jídlo, coby přídavek do polévek, salátů a pokrmů i jako dezert. Sám o sobě sýr nahradí maso i vejce – je to prostě poklad. Jak s ním ale správně zacházet, aby dlouho vydržel?

Historie sýru se datuje už od starých Sumerů. Znala ho Malá Asie i antika. U nás byl (na rozdíl ode dneška) pokrmem chudých (tedy těch, kdo měli alespoň jednu kravičku či kozu). Sýry se ale vyrábějí z každého mléka – tedy i buvolího či velbloudího. Slavnou sýrovou velmocí je Švýcarsko, kde vynalezli jejich balení do krabiček a možná v té souvislosti i stoličku k dojení dobytka. Holandsko a Francie jsou také sýrovými „fajnšmekry”, ale ani Česko nezůstává pozadu.

Uchování sýrů

Čerstvé sýry typu žervé – zpracujeme co nejdříve. Pro delší skladování je vyndáme z obalu, vložíme do misky a zakryjeme plátýnkem navlhčeným ve směsi vody a octa nebo bílého vína a šup s ním do ledničky!

Zrající sýry jako romadúr – k dozrání ponecháme v pokojové teplotě pod sklem nebo v uzavřené nádobě. Vyzrálé uchováváme v chladu pod poklopem nebo v pytlíčku, aby se nerozvoněly celou lednicí.

Plísňové sýry prezentované třeba hermelínem – měkký, vyzrálý necháme v krabičce v původním obalu v lednici. Nevyzrálý necháme dojít v pokojové teplotě. Zbylé kousky na příští použití zabalíme do alobalu, aby neokoral nebo neosliznul.

Holandské sýry jako je eidam – ponecháme je raději vcelku, zabalené v čisté utěrce, kterou jsme namočily v roztoku vody s bílým vínem nebo octem – neokorá.

Ementálské sýry jsou tučnější, například moravský bochník – rovnou z obchodu je nerozkrájené vložíme do igelitového pytlíku nebo přebalíme alobalem a vložíme do ledničky.

Sýry na strouhání typu parmazán – ty je lepší kupovat v malém a brzy zpracovat. Mají totiž tendenci osychat a ztrácejí na chuti. Když není zbytí, mějme je v dobře uzavřené nádobce.

Kyselé sýry zastupuje syreček – nevyzrálé tyčinky či kolečka patří do misky pod skleněný poklop nebo do uzavřené nádoby, kde je necháváme v pokojové teplotě. Vyzrálé raději spotřebujeme hned, v nejhorším v dobře uzavřené nádobě vydrží v chladu do druhého dne.

Tavené sýry – ponecháváme je v původních obalech. Pokud odkrojíme jen část, zbytek opět dobře zabalíme. Rády totiž osychají a snadno chytají plíseň. Konzumujeme do týdne!

  • Sýry špatně snášejí dlouhý a silný chlad. V ledničce by měly být v její méně chladicí části.
  • Pokud chcete tvrdým sýrem zahušťovat nákypy, omáčky… sýr předem nastrouhejte. Rozpustí se teplem.
  • Můžete je uchovat i bez ledničky – tvrdé sýry v celku zabalte do čisté utěrky namočené do osoleného roztoku, či roztoku vody a octa nebo vína. Balíček pak zakryjte poklopem – miskou.
  • Při použití sýrů tavených, třeba do polévky, omáčky… Rozpusťte je předem v hrnečku s trochou tuku, zřeďte mlékem nebo vodou a až poté používejte při vaření.
  • Nemusíte vyhazovat drahý sýr proto, že vám oschnul. Namočte ho do hrnečku mléka, opět se osvěží.

Rozličných druhů sýru je dnes na našem trhu záplava. Jak ale poznat, že nejde o poškozený, zkažený, nechutný kousek? „Laik může kvalitu sýrů posoudit podle jejich vzhledu, barvy a konzistence,” radí Holoubek. „Sýrová hmota má být hladká, proleželá stejnoměrně, určitě ne mazlavá. Speciálně u ementálu by měla být četná stejnoměrná oka.”

Dnes už panuje příjemný zvyk, že před koupí dražšího sýra vám dá prodávající kousek na ochutnání. Využijte této služby a nevyhazujte peníze za nekvalitní zboží!

 
zpět

Napsat komentář