Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Berounsko – Svatý Ján pod skalou,Hostim

Svatý JánU KrobiánaQR code

Svatý Ján pod skálou – Hostim hospůdka u Krobiána.

Kuchtíci recepty Na cestách tentokrát při svém putování za gastronomií, navštívili Berounsko, konkrétně Svatý Ján pod skalou a jeho okolí. Především  jsme měli spadeno na vesničku Hostim a na  její hospůdku U Krobiána. K naším uším se totiž doneslo, že zde došlo ke změně kuchaře a tak jsme chtěli ochutnat.

Jelikož bylo brzy na oběd, přesunuli jsme se z Hostimi do Svatého Jána s tím, že podnikneme tůru k Solvayovým dolům a cestou se zastavíme na vyhlídce nad klášterem.

Svatý Ján

 

Výšlap stál opravdu za to. Celková trasa kolečka kolem 10 kilometrů a na stoupajícím úseku lesem ke kříži  jsme se do kopce pěkně zapotili. Po strastiplném stoupání nám byl odměnou krásný výhled do kraje.

Svatý Ján

 

Po pokochání, fotečce na památku  jsme se přesunuli po hřebenu do Solvayových dolů.

Solvajovy dolySojvajovy dolySolvajovy doly

 

V létě tady vozí návštěvníky dobová těžařská mašinka a  je možný vstup do štoly, kde se nachází muzeum těžby kamene. V tuto roční dobu se musíte spokojit s prohlídkou strojů, které se k této práci používaly. O bývalý důl se stará skupina nadšenců, kteří důl upravují, aby návštěvníci viděli, jak se zde ještě donedávna těžil kámen. Návštěva i v tuto dobu stála opravdu za to.

Ale to už se blížila doba oběda a  hlavní cíl našeho výletu –  hospůdka U Krobiána. Vrátili jsme se  stejnou cestou dolů ke klášteru. Cesta to byla neméně náročná. Velké klesání mezi kořeny stromů a po přírodních mokrých schodech šupem dolů. Všechny nástrahy jsme zvládli a mohli jsme se přesunout do nedaleké Hostimi.

U KrobiánaU Krobiána

 

Naše kroky vedly do hospůdky. Přivítalo nás příjemné prostředí a stejně příjemná obsluha. Klasická tabule ve výčepu na které bylo napsáno dnešní menu. Žádné kudrdlinky, dvě polévky, asi pět hlavních jídel a koláč jako moučník. Přesně to, co se od takové hospůdky očekává. Žádné slohové práce místo jídelního lístku, prostý a jasný vzkaz zákazníkovi ,co zde může očekávat. Jednoduše hospůdka s “ksichtem”.

Objednali jsme si čočkovou polévku s uzeným masem a hovězí vývar s nudlemi a masem.

U KrobiánaU Krobiána

 

Čočková polévka vynikající, nerozvařená čočka, kousky uzeného i klobásy, přiměřeně zahuštěná, žádná kejda. Hovězí jsem ani nestačil vyfotit, jak se po ní zaprášilo. Ale mohu vás ujisti, že byla vynikající, poctivý vývar.

Jako hlavní jídlo jsme si objednali z nabídky guláše, svíčkové, výpečků, kuřecích prsíček, vepřové výpečky s bramborovým knedlíkem a špenátem a kuřecí prsíčka s bylinkami a bramborem.

U KrobianaU Krobiana

 

Bramborový domácí knedlík, připravený jako koule a rozkrojený napůl, lehký špenát a křupavé maso s vepřovou šťávou, to vše dělalo výpečky velmi chutnými. Porce byla opravdu veliká a masa a přílohy bylo opravdu dost. Velmi dobré.

Kuřecí prsíčka byla plněná, s pikantní omáčkou a čerstvým bramborem. Jídlo velmi chutné, nevysušené bez zbytečných ozdob. Snad jen posypat brambory pažitkou. Velmi dobré.

Po dobrou obědě jsme si dali sladkou tečku a to švestkový koláč.

U Krobiána

 

Nadýchaný, žluťoučký, báječný. Paní majitelka měla šťastnou ruku při výběru kuchaře do této hospůdky. Pan kuchař Zdeněk Krejčí odvedl opravdu velmi kvalitní práci. Pokud se rozhodnete pro tento výlet , spojte ho určitě s návštěvou hospůdky U Krobiána. Možná se vám ceny budou zdát trochu vyšší než by jste od této oblasti očekávali, ale věřte, že ten kulinářský zážitek stojí za to. Doufáme, že sem nikdy nepronikne pizza a sushi, nebo jiné dobroty a hospůdka zůstane takovou jaká je, s poctivou českou kuchyní.

Určitě se sem vrátíme a vám to můžeme jen doporučit.

http://hostim.viacarolina.cz

Napsat komentář