Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Crema pasticcera – La torta della nonna

créma

 

 

Postup:

Krém:

1 l mléko
120 g mletý cukr
50 g mouka
6 žloutků
hoblinky citr. kůry.
Těsto:
300 g hladká mouka
120 g máslo
120-150 g mletý cukr
1 žloutek
špetku kypřícího prášku
strouhaná citr. kůra
máslo a mouka na vymazání  formy

piniová jádra nebo ořechy

 

Postup:

Cukrářský krém – crema pasticcera (kréma pastič-čéra).

Mléko s tenkými hoblinami citronové kůry krátce povaříme a na 10 minut odstavíme. Žloutky s cukrem ušleháme do světlé pěny, pomalu přes sítko zamícháme mouku a nakonec přes sítko pramínkem zašleháme i mléko. Na velmi mírném plameni a za stálého šlehání pomalu přivedeme do varu a vaříme až přestane pěnit a zhoustne. Postavíme do nádoby se studenou vodou a necháme zchládnout. Často metlou zamícháme, aby se nevytvořil škraloup (někdo potírá povrch krému kouskem másla).

Křehké těsto – pasta frolla.

Prosátou mouku smícháme s cukrem, špetkou soli a kypřícího prášku a trochou nastrouhané citronové kůry. Přidáme nakrájené máslo a rychle zpracujeme, přidáme vejce a uhněteme vláčné těsto. Zabalíme do blány a necháme odpočinout v ledničce. Můžete připravit křehké těsto i podle vašeho oblíbeného receptu.

Formu vymažeme máslem a vysypeme moukou. Z 2/3 těsta vyválíme kulatý plát (5–6 mm) a přeneseme jej do formy. Dobře upravíme na dno i postranách (asi 5 cm) a propícháme vidličkou. Na těsto naneseme vychladlý krém a rovnoměrně jej rozetřeme. Zbylé těsto vyválíme na tenký disk, okrájíme na velikost formy a krém přikryjeme. Vidličkou přilepíme těsto z boční stěny k disku těsta tak, aby se obě části spojily. Opět trochu propícháme těsto.
Posypeme piniovými jádry, které dlaní trochu zatlačíme do těsta a lehce pocukrujeme, aby se nespálily a nezhořkly.
Pečeme na 180°C asi 50 minut. Necháme vychladnout ve formě. Tento dort je dobré připravit den předem. Nechat vychladit několik hodin v ledničce, aby krém zhoustl, lépe se potom krájí. Povrch před podáváním štědře pocukrujeme.
Dávka je na nízkou formu o průměru 30 cm. V otvírací menší dortové formě bude vyšší a je dobré prodloužit dobu pečení. Ze zbylého těsta můžete udělat pár sušenek, zbylým krémem je potom můžete potřít, pokud vám ho děti nevylízají.
Mléko můžete aromatizovat místo citronovou kůrou (typické pro tento dort) luskem vanilky, krém může být čokoládový, když uberete trochu mouky a přidáte hořké kakao. Piniová jádra jsou klasika, ale použila jsem ořechy a bylo to výborné.

Dort bývá v nabídce restaurací, ale i motorestů na dálnici, zaručený je úspěch upečeného doma. Milují ho dospělí i děti, je velmi jednoduchý a dobrý.

Napsat komentář