Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Hrad Bezděz

Bezděz

 

 

 

 

 

Bezděz

 

Kuchtici.eu na svých cestách zastavili na hradě Bezděz, pár kilometrů od Mladé Boleslavy, směr Česká Lípa, nad Máchovým jezerem.

Král hradů. Takovou přezdívku dostal od návštěvníků. A že jich jeho branami prošlo dost a dost. V roce 2005 více než 60 000 a v roce 2006 ještě více. Není divu, vždyť Máchův kraj nabízí kromě výše zmíněného hradu ještě mnohem více lákadel.

Bezděz

Bezděz je opředen mnoha tajemstvími. Říká se, že zde mniši ukryli poklad. Tuto pověst si vyposlechl i Bedřich Smetana, který na její námět vytvořil operu Tajemství. Další legenda vypráví příběh o tajemné chodbě. Tou měla utíkat do vesnice Kunhuta se synem Václavem, pro které se stal hrad nedobrovolným vězením.

Bezděz

Mnoho lidí jezdí na Bezděz za inspirací. Tak jako to kdysi dělával Karel Hynek Mácha. Snad návštěvníci doufají, že když budou kráčet v jeho stopách, získají štěstí a slávu, jaké se dostalo jemu. Mimochodem, slavný Máj vznikl také ve zdejším kraji. Mácha k tomuto místu neodmyslitelně patří, na hradě má památku ve formě památeční desky a v nedalekých Doksech dokonce najdete jeho muzeum. Čas od času se na hradě čtou jeho díla.

Bezděz

Bezděz patří k nejzajímavějším hradům v Česku. Jako jeden z mála se dochoval v původní, čisté podobě. Neprošel přestavbou na romantické letní sídlo ani nebyl zbořen jako jiné neméně slavné hrady. I proto se na něm zachovala vzácná raně gotická hradní kaple a křížová cesta, kterou lemuje mnoho kapliček. Z věže Bezdězu, která měří 34 metrů, je nádherný výhled do kraje. Pokud je jasno, je z ní možné spatřit Ještěd, České středohoří či Lužické hory.

BezdězBezděz

Magický hrad Bezděz neustále ožívá kostýmovanými průvody, divadly a středověkými veselkami. Možná je to dáno všudypřítomným tajemnem, nebo spíše návštěvníky, v jejichž nitru dřímá pověstná dobyvatelská duše. Přijďte Bezděz navštívit, třeba jeho tajemství odhalíte zrovna vy.

Cesta na hrad je velmi kamenitá a dá dost zabrat, ale výstup stojí za to. Na hradě vás přivítá malé občerstvení s cenami v této nadmořské výšce a vynaloženému úsilí dopravit na hrad všechny tyto věci, vskutku solidními.

Bezděz

 

 

Nabídka v podhradí vybízející umdlevající návštěvníky k posezení u dobrého jídla je velmi slabá. Můžete volit mezi mezi smažákem, opečenou klobásou a tortillou a to opravdu pro takové místo není dostačující.

Bezděz

 

Celkový dojem z návštěvy Bezdězu nám to ale nezkazilo, rozhodně tato památka stojí za shlédnutí.

Ale pozor s kočárem na hrad………….. jenom na zádech.

 

Napsat komentář