Reklama

panBAZAR -Zkuste zdarma a jednoduše inzerovat


Booking.com


počítadlo.abz.czTop kulinářské blogy

SLUŽBOMAT.cz

Kuchtíci.euBooking.com

Středomořská kuchyně

 

Olivy

Žár horkého slunce, vlahý vánek od moře, chuť slané vody, sladká vůně zrajících plodů…

to jsou základní pilíře středomořské kuchyně, v níž nikdy nesmí chybět olivový olej, chléb a víno.

Její historie sahá do dob dávného starověku a spojuje v sobě tajemství nejen španělské, francouzské, řecké a italské kuchyně, ale také třeba kuchyně turecké, syrské, egyptské, izraelské či marocké.

Králem všech ingrediencí je olivový olej, kterému se v těchto zemích často přezdívá tekuté zlato. Používá se jak ke smažení, tak k dochucování pokrmů, kterým dodává charakteristickou chuť. Na stole nikdy nechybí dostatek zeleniny, která je další důležitou složkou středomořských receptů. Nejčastěji se používá česnek, cibule, rajčata, mrkev, okurky, různé druhy zelených salátů a sladká i pikantní paprika. Plody ovoce – citrusy, melouny, broskve, meruňky i fíky – které zde dozrávají i několikrát do roka, se konzumují buď rovnou po sklizni, nebo sušené. Nedílnou součástí středomoří je i maso.

Jehněčí a vepřové maso známe hlavně jako skvělé šunky a salámy. Hojně používaná drůbež je prokládána lovnou zvěřinou, nejčastěji králíky, zajíci a koroptvemi. A protože již samotný název kuchyně v sobě nese šumění mořských vln, bez ryb a plodů moře se tamní recepty rozhodně neobejdou.

Středomořská kuchyně je jako pestrá paleta chutí, barev a vůní, která dokáže opojit všechny naše smysly. Přísady používané místními kuchaři se spojují v nezapomenutelné kombinace a navíc svým složením prospívají našemu zdraví. Jména pokrmů připravovaných ve Středomoří nám často v paměti oživí vzpomínky na krásné letní dny strávené na pláži, na noci v místních hospůdkách, trhy plné lákavého zboží… a tak nám slova jako musaka, calzone, tortilla, pesto… často znějí kouzelným voláním dálek!

A o to nám v této rubrice jde především…………..

 

 

Inspirace: Středomořská kuchyně – Anne Whiteová, volná úprava – Kuchtici.eu

Napsat komentář